Міфи про вітамінні комплекси. Всі препарати однакові: і дорогі, і дешеві

Чесні відповіді від лікаря

Напевно, і ви колись чули думку, що абсолютно всі вітаміни та вітамінні комплекси однакові: різняться лише виробником та ціною. Що нібито подібні препарати не приносять жодної користі і навіть можуть нашкодити організму, наприклад, спровокувавши гіпервітаміноз.


Олег Віталійович Швець, президент Асоціації дієтологів України, лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог вищої категорії, лікар-дієтолог вищої категорії, в рамках спецпроекту “Лікарі - відверто про вітаміни і вітамінні комплекси” від OBOZREVATEL і Orthomol розповів, якими бувають вітамінні препарати, чим вони відрізняються, чи дійсно аптечні нутрієнти можуть нашкодити і як цього не допустити, а також як правильно приймати вітаміни, щоб отримати максимальну користь для здоров'я.

Редація:
Чи справді всі вітаміни в аптеках однакові, тому немає сенсу переплачувати за дорожчі? Чим відрізняються моновітамінні препарати та вітамінні комплекси? На що звертати увагу, обираючи препарат?
Лікар:
І моновітаміни (коли в таблетці/ капсулі тільки один вітамін), і вітамінні комплекси суттєво різняться між собою.

Перша відмінність — це набір вітамінів у комплексі. Є варіанти, які підходять більшості людей певної статі, віку або особливого фізіологічного стану (наприклад, вагітним). Інші комплекси можуть бути показані для більш вузьких груп людей, і в цьому разі обов'язковою є рекомендація лікаря.

Друга відмінність — дози вітамінів, які можуть коливатися в досить широких межах. Усе залежить від особливостей комплексу й показань до його використання, від нормативів, затверджених законодавством України.

Третя відмінність — хімічна формула вітамінів. Наприклад, вітамін D3 (холекальциферол) має більш виражений фізіологічний ефект порівняно з вітаміном D2 (ергокальциферол).

Говорячи про вартість вітамінів, досить складно пов'язати її безпосередньо з ефективністю. Проте висока якість сировини, патентовані формули й відповідність високим стандартам виробництва (GMP, ISO, TUV) можливі лише в цінових категоріях вище середньої.
Редакція:
У чому різниця між засвоюваністю і складом, припустімо, таблетки в оболонці, капсули, розчинної таблетки або жувальної цукерки? Чи важливо обрати правильну форму вітамінного препарату?
Лікар:
Форма, у якій виробляють і використовують вітаміни, має сприяти кращій біодоступності (засвоєнню вітамінів організмом), мати гарні смакові якості та добре переноситися.

Біодоступність зумовлює ефективність моновітамінів або комплексів. Жиророзчинні вітаміни часто виробляють у масляних розчинах, бо вони краще засвоюються разом із жирами. Капсули й оболонки таблеток захищають вітаміни від руйнування шлунковим соком та іншими травними секретами.

Цукерки, льодяники й інші форми для молодших категорій споживачів, на жаль, можуть містити значний обсяг цукру. Це, звичайно, не загрожує набиранням зайвої ваги, але може збільшувати ризик карієсу.
Редація:
Деякі експерти стверджують, що вітаміни краще вживати окремо: обирати кілька монопрепаратів замість вітамінного комплексу. Це правда?
Лікар:
Досить складно абстрактно порівнювати вітамінні комплекси з моновітамінами. І у перших, і у других можуть бути абсолютно різні показання до застосування. Вегетаріанцям, які зовсім не вживають тваринної їжі, може бути рекомендований вітамін В12. І в цьому разі логічніше використовувати монопрепарат.

З іншого боку, людям, які не отримують достатній обсяг вітамінів у складі збалансованої дієти, необхідно вживати близько десяти вітамінів. Безумовно, у такій ситуації мультивітаміни, такі як Orthomol Veg One,
будуть розумним вибором з усіх аспектів — зручності, вартості, ефективності й безпеки.
Редакція:
Які нутрієнти не варто поєднувати між собою? Чи існує ризик придбати вітамінний препарат саме з "негативним" складом? Чи можна поєднувати вживання одразу декількох вітамінних препаратів?
Лікар:
Істотних взаємодій між вітамінами, які входять до складу мультивітамінних комплексів, не помічено. Немає опублікованих даних щодо істотного зниження ефективності або зростання токсичності внаслідок поєднання кількох вітамінів в одній таблетці.

Проте варто з обережністю ставитися до комплексів, у яких відразу кілька компонентів представлено в мегадозах. Наприклад, 400% добової потреби у вітаміні А, 250% — у вітаміні Е і 500% — у вітаміні В2. Можна говорити про теоретичну ймовірність негативних наслідків від таких комбінацій у разі певних проблем зі здоров'ям.
Редація:
Чи можуть вітамінні препарати спровокувати гіпервітаміноз? Як уникнути негативних наслідків?
Лікар:
За винятком вітаміну D, який синтезується в шкірі людини під впливом ультрафіолетових променів, і кількох інших вітамінів, що синтезуються кишковими бактеріями, інші мають постійно надходити з їжею. У жировій тканині й печінці можуть накопичуватися жиророзчинні вітаміни (А, D, E, K). Водорозчинна група вітамінів В і С не зберігається в організмі й повинна надходити щодня разом із їжею.

За надлишку таких речовин вони досить швидко видаляються з сечею через нирки. Гіпервітаміноз із короткочасними ефектами й віддаленими наслідками може бути викликаний вживанням мегадоз вітамінів А, D, E, В12 і фолієвої кислоти. Тут йдеться про перевищення норми фізіологічної потреби в десять і більше разів.
Редакція:
Існує думка, що вітаміни з препаратів гірше засвоюються організмом, ніж ті, що надходять разом із їжею. Чи справді це так?
Лікар:
Біодоступність (засвоєння) синтетичних вітамінів зазвичай істотно не відрізняється від натуральних аналогів. Процеси всмоктування, транспортування й метаболізму однакових хімічних молекул загалом є ідентичними.

Водночас біологічна цінність натуральних продуктів багато в чому обумовлена іншими речовинами, включно з харчовими волокнами, мінералами, біофлавоноїдами, пробіотиками тощо. Тому ефективність фізіологічної дії вітамінів у складі натуральних харчових продуктів може не досягатися у разі вживання виключно дієтичних добавок.
Редація:
Чому вагітним важливо вживати вітаміни? У чому різниця між вітамінними препаратами для вагітних і, припустімо, загальнозміцнювальним комплексом?
Лікар:
Періоди, що передують зачаттю дитини, вагітності і грудному вигодовуванню, мають виражені фізіологічні особливості. Харчування насамперед має впоратися зі зростаючою потребою в деяких речовинах, таких як залізо, кальцій, вітамін D, фолієва кислота, йод, Омега-3 поліненасичені жирні кислоти. Отримати ці нутрієнти в оптимальній кількості за рахунок збільшення вживання певних продуктів практично неможливо. До того ж, посилене харчування може призвести до надмірної ваги.

Вітамінні комплекси для вагітних, такі як Orthomol Natal, мають компенсувати збільшену потребу організму в цих речовинах. Безпека відповідних препаратів підтверджується науковими дослідженнями. Пам’ятайте, що недостатнє надходження вітамінів, мінералів і Омега-3 поліненасичених жирних кислот під час вагітності може бути причиною серйозних наслідків у вигляді порушень фізичного й розумового розвитку плода.
©2020 Все права защищены

Made on
Tilda