Міфи про вітамінні комплекси. Бездоказові недопрепарати чи дійсно незамінні нутрієнти?
Чесні відповіді від дієтолога

Одні експерти наполягають: по-справжньому корисними є тільки натуральні мікронутрієнти, а всі вітаміни, полівітамінні комплекси та інші аптечні таблетки-цукерки – у кращому разі "обманки". Інші ж, навпаки, рекомендують не скупитися на гарний полівітамінний комплекс, оскільки дози необхідних корисних речовин у продуктах часто надзвичайно малі й не здатні задовольнити потреби організму.


Дієтологиня, кандидатка медичних наук, голова вченої ради Асоціації дієтологів України Олександра Кириленко у межах спецпроєкту "Лікарі — відверто про вітаміни та вітамінні комплекси" від OBOZREVATEL і Orthomol розповіла, чим насправді є вітамінні препарати: ліками або дієтичними добавками, чи варто остерігатися вітамінів з "пляшок", як їх правильно обирати, а також які речовини є особливо важливими для збереження здоров'я.

Редація:
Чи правда, що моно- і полівітамінні комплекси можна віднести до лікарських препаратів?
Лікарка:
Це правда. Згідно з загальноприйнятим визначенням, до лікарських препаратів (медикаментів, ліків) відносять речовини або їх суміш у вигляді таблеток, капсул, розчинів тощо, які застосовують для профілактики, діагностики та лікування захворювань.

Тому впевнено можна сказати, що вітаміни і полівітамінні комплекси також є лікарськими засобами. Адже вони призначаються лікарями для профілактики багатьох захворювань і є обов'язковою складовою більшості схем лікування хвороб і патологій.
Редакція:
Багато організацій стверджуює, що вітамінні комплекси мають проходити такі самі випробування, як медикаменти, і мати сертифікати. Чи правильні ці твердження і з чим вони пов'язані?
Лікарка:
Так, всі лікарські засоби і продукти харчування обов'язково повинні мати сертифікати безпеки. Це означає, що продукт пройшов перевірку на безпечність, відповідає санітарним вимогам і отримав експертну оцінку. У своїй практиці я працюю тільки з тими вітамінно-мінеральними комплексами, в якості яких я впевнена.

Наприклад, німецькі вітаміни Orthomol, виробники яких надають великого значення науковій основі і високій якості продукції. Власна медична команда на постійній основі аналізує і оцінює міжнародні дослідження, присвячені мікронутрієнтам і їхньої користі для здоров'я. Крім того, компанія Orthomol регулярно проходить сертифікацію TÜV Rheinland відповідно до вищих міжнародних стандартів безпеки харчових продуктів і гарантує високі критерії якості для кожної окремої упаковки.

Зверніть увагу, що на будь-якій упаковці вітамінів Orthomol є індивідуальний код, який дозволяє перевірити оригінальність продукту.
Редація:
Чи правда, що можна отримати всю необхідну добову дозу вітамінів і мінералів із їжі?
Лікарка:
Із продуктів харчування неможливо в повному обсязі отримати добову дозу мінералів і вітамінів. По-перше, залежно від сезону змінюється насиченість мікронутрієнтами рослинних продуктів. По-друге, наявність в продуктах вітамінів і мінералів також визначається способом їх термічної і промислової обробки. А ось потреба організму у речовинах залишається статичною або навіть зростає.
Редакція:
За якими ознаками можна зрозуміти, що організму не вистачає вітамінів?
Лікарка:
Дефіцит вітамінів і мікроелементів ніколи не проходить безслідно. Його прояви можуть бути різними, але частіше його супроводжують:

 • синдром хронічної втоми, млявість, сонливість;
 • порушення роботи внутрішніх органів: печінки, серця, нирок тощо;
 • зниження фізичної витривалості;
 • зниження розумової активності;
 • погіршення зору.
Редація:
Які вітаміни потрібно отримувати щодня?
Лікарка:
Деякі мікронутрієнти є незамінними. Вони мають щодня надходити до організму з продуктами харчування чи вітамінно-мінеральними комплексами. Для кожного з них є окремі рекомендації щодо дозування і доцільності приймання, які залежать від віку, статі, хронічних захворювань тощо.

Наприклад, омега-3 жирні кислоти. Це незамінні компоненти всіх клітинних мембран, які необхідні для роботи серця, судин, печінки й мозку. Добова потреба організму у них варіюється від 600 до 800 мг.

Ще один яскравий приклад – йод. Цей мікроелемент необхідний всім жителям України, оскільки його дуже мало міститься у грунті, воді, а значить, і в продуктах харчування, тому його додаткове застосування у вигляді добавок (50-150 г на добу) є обов'язковим для кожного.
Редакція:
Чи справді існують мікронуклієнти, які не накопичуються в організмі, але є особливо важливими для здоров'я і які треба споживати щодня?
Лікарка:
Всі вітаміни поділяються на дві великі групи: водорозчинні та жиророзчинні. До водорозчинних вітамінів належать вітаміни С, В1, В2, В3 (РР), В6, В12, фолієва кислота, пантотенова кислота і біотин. Їхня основна особливість полягає в тому, що вони не накопичуються в організмі зовсім, або їхніх запасів вистачає на дуже короткий час.

Наприклад, якщо людина харчується незбалансовано або дотримується дієти (зокрема вегетаріанської), то її раціон за замовчуванням містить недостатньо вітамінів групи В, заліза, цинку і магнію. Через це людина більш схильна до вірусних захворювань, стресу, стає менш енергійною і продуктивною. Тому для таких осіб важливо курсами приймати полівітамінні комплекси, виготовлені у правильних профілактичних дозах.
Редація:
Кажуть, що перед тим, як почати приймати вітаміни, необхідно пройти спеціальні обстеження. Які саме? Обов'язково взагалі здавати будь-які аналізи чи можна самостійно починати приймання вітамінів?
Лікарка:
Якщо людина здорова і регулярно проходить профогляди, то для профілактики вона може пропивати кілька разів на рік загальнозміцнювальні вітамінні комплекси.

В інших випадках до основних обстежень для призначення полівітамінних комплексів у разі різних скарг належать:

 • бесіда з пацієнтом, під час якої лікар розпитує про скарги, спосіб життя і рівень фізичної активності, режим і стиль харчування тощо;
 • визначення антропометричних даних: маса тіла, ріст, розрахунок індексу маси тіла тощо;
 • лабораторні дослідження для більш детального розуміння функції організму: загальний аналіз крові з формулою, печінкові та ниркові проби, аналізи на показники ліпідного та вуглеводного обміну, згортання крові;
 • УЗД органів черевної порожнини, нирок, щитовидної залози, за необхідності – статевої системи.
Додатково лікар може призначити тест на харчову непереносимість, МАВ-діагностику (мікроелементний аналіз складу організму за волоссям, який показує наявність основних і токсичних мікроелементів в організмі), а також запропонувати пройти тест раціонального харчування.
Редакція:
Під час пандемії коронавірусу постійно говорять про те, що необхідно підтримувати організм вітамінами. Які з вітамінів і мінералів особливо необхідні за таких умов?
Лікарка:
Так і є. В умовах постійної вірусної загрози організм особливо потребує підтримки за допомогою нутрієнтів.
Під час пандемії до основних мінералів і вітамінів, які сприяють профілактиці та лікуванню вірусної інфекції, згідно з останніми дослідженнями, належать:

Вітамін D. Додавання 2000-4000 МО цього вітаміну сприяє зниженню запальних реакцій і зменшує ризик пошкодження легенів.

Цинк. За дози до 20-40 мг на добу він працює як універсальний імуномодулятор і захищає мембрани легеневої тканини від зовнішніх пошкоджень.

Омега-3 жирні кислоти. За норми у 600-800 мг на добу ці речовини зменшують прояв запалення і мають антиоксидантну, мембранопротекторну та кардіопротекторну дію.

Вітамін С. Впливає на організм як антиоксидант, імуномодулятор і захисник від атаки вірусів і бактерій. Його рекомендована добова доза – 500-1000 мг.
Редація:
Кажуть, що краще приймати мікронукліенти у вигляді окремих монопрепаратів (припустимо, окремо С, кальцій, магній, ретинол тощо). Чи варто все-таки зупинитися на полівітамінних комплексах? У чому різниця і особливість кожного з варіантів прийому?
Лікарка:
Не можна сказати, що перше твердження правдиве або неправдиве. Все залежить від конкретного випадку, від конкретного пацієнта.

Призначаючи профілактику і лікування, лікар в індивідуальному порядку добирає полі- або моновітаміни з урахуванням віку, статі, фізіологічних особливостей і потреб організму кожного окремого пацієнта. І лише такий підхід дає максимально позитивний результат.

І знову ж таки, якщо пацієнт здоровий і регулярно проходить профогляди, то для профілактики він може пропивати кілька разів на рік загальнозміцнювальні вітамінні комплекси. Але якщо має місце конкретний діагноз або стан, то можуть призначатися і монопрепарати.
Редакція:
Найчастіше упаковка з вітамінами розрахована на місячний курс, але існує гіпотеза, що їх краще приймати довше. Чи правда, що вітаміни здатні спровокувати гіпервітаміноз? У яких випадках це може статися?
Лікарка:
Якщо лікар рекомендує, а інструкція до препарату не забороняє – можна приймати довше. Гіпервітаміноз та інші побічні ефекти виникають лише за неадекватного призначення і занадто тривалого прийому великих доз вітамінів.

Головне, дотримуватися основних рекомендацій під час призначення і приймання вітамінів та полівітамінних комплексів:

 • добирати препарати персоналізовано, з урахуванням віку, статі, фізичної активності, супутніх захворювань і фізіологічних станів (вагітність, годування, менопауза тощо);
 • брати до уваги особливості роботи внутрішніх органів і стиль харчування (веган, сироїд тощо).

Загалом у цей непростий осінньо-зимовий період для підвищення захисних функцій організму можна обирати перевірені часом вітамінно-мінеральні комплекси відомих брендів, які ретельно стежать за якістю і збалансованим складом свого продукту.
©2020 Все права защищены

Made on
Tilda