Як розібратися у вітамінах: відповіді на запитання, які ми часто ігноруємо
Практичні поради від дієтолога

Коли питання стосується вживання вітамінів, багато хто з нас відштовхується від усталених стереотипів. Мовляв, організм потребує "підживлення", тільки коли немає можливості регулярно збагачувати раціон свіжими фруктами і овочами. Немовлятам, кажуть, вітаміни й зовсім не потрібні, адже мама забезпечує їх усім необхідним разом із грудним молоком. Та й взагалі, купувати окремий вітамінний комплекс для кожного члена сім'ї — недоцільно, достатньо купити "універсальний" препарат — і буде всім добре. Таких поширених помилок, про які більшість з нас особливо ніколи й не замислювалися, досить багато.


В рамках спецпроєкту "Лікарі − відверто про вітаміни і вітамінні комплекси" від OBOZREVATEL і Orthomol ми звернулися до дієтологині, кандидатки медичних наук, голови наукової ради Асоціації дієтологів України Олександри Кириленко та з’ясували, кому, коли і як варто вживати вітаміни, а також як вибрати правильний та якісний препарат

Коли питання стосується вживання вітамінів, багато хто з нас відштовхується від усталених стереотипів. Мовляв, організм потребує "підживлення", тільки коли немає можливості регулярно збагачувати раціон свіжими фруктами і овочами. Немовлятам, кажуть, вітаміни й зовсім не потрібні, адже мама забезпечує їх усім необхідним разом із грудним молоком. Та й взагалі, купувати окремий вітамінний комплекс для кожного члена сім'ї — недоцільно, достатньо купити "універсальний" препарат — і буде всім добре. Таких поширених помилок, про які більшість з нас особливо ніколи й не замислювалися, досить багато.


В рамках спецпроєкту "Лікарі − відверто про вітаміни і вітамінні комплекси" від OBOZREVATEL і Orthomol ми звернулися до дієтологині, кандидатки медичних наук, голови наукової ради Асоціації дієтологів України Олександри Кириленко та з’ясували, кому, коли і як варто вживати вітаміни, а також як вибрати правильний та якісний препарат.

У яку пору року організм відчуває нестачу вітамінів: тільки навесні або ж це не залежить від сезонності?
Виникнення дефіциту нутрієнтів дедалі більше залежить від звичного раціону людини. Справа в тому, що в більшості з нас у щоденному меню переважають вуглеводи й жири, завдяки чому і розвиваються певні дефіцитні стани. Наприклад, у разі вживання великої кількості хлібобулочних виробів формується залізодефіцитна анемія, за якої відбувається порушення всмоктування в тонкому кишківнику вітамінів і мікроелементів. Згодом такі особливості харчування, особливо на тлі малоактивного способу життя, призводять до гіповітамінозу й дисмікроелементозу (порушення обміну мікроелементів в організмі).

Тому задля профілактики й підтримки балансу в організмі кожному двічі на рік (краще в міжсезоння — навесні й восени, коли відбувається загострення хронічних захворювань і організм найбільше схильний до ризику зараження бактеріальними та вірусними інфекціями) необхідні мінерально-вітамінні комплекси. Такі препарати підбираються індивідуально і тривалість їх приймання становить зазвичай 1-2 місяці.
За якими симптомами можна зрозуміти, що організму не вистачає вітамінів і мікроелементів?
Найбільш поширеними ознаками нестачі тих чи інших вітамінів є випадіння волосся, ламкість нігтів, синдром хронічної втоми, слабкість, сонливість, зниження або різке підвищення ваги, які пацієнт може легко переплутати з симптомами тих чи інших захворювань (часто — за допомогою самодіагностики в інтернеті). Однак досвідчений лікар на основі опитування пацієнта досить легко розбереться, в чому справа.

У разі появи таких симптомів варто пам'ятати, що всі вони "маскують" глибші порушення в організмі, і якщо довго їх ігнорувати й підкріплювати стресами, перевантаженням, неправильним харчуванням і самолікуванням надуманих хвороб, підвищується ризик розвитку вже патологічних хронічних процесів, які дійсно потребують лікарського контролю й корекції в умовах стаціонару. Тому дуже важливо прислухатися до свого організму за найменших тривожних відчуттів: звернутися до лікаря й починати вживання рекомендованих вітамінів, адже в більшості випадків запобігти захворюванням можна своєчасно підібравши певні профілактичні комплекси.
Які вітаміни потрібно вживати в період епідемії й чому?
Під час епідемій, особливо в холодну пору року (коли організм додатково піддається істотним випробуванням перепадом температур) для профілактики захворювань варто вживати такі вітаміни, як С, D, а також цинк. Кожна з цих речовин, зокрема, бере активну участь у формуванні імунітету, сприяє більш швидкому відновленню організму під час перенесення захворювань і мінімізує ризики розвитку ускладнень.

Наприклад, D — вітамін сонця. Його в нашому кліматі недостатньо для підтримки нормального балансу, а нестача цієї речовини негативно впливає на фізіологічну діяльність органів і систем. Доведено, що у разі хронічного дефіциту цього вітаміну значно частіше розвиваються захворювання верхніх дихальних шляхів.

Цинк безпосередньо бере участь у роботі імунної системи, у процесі кровотворення, входить до складу більш ніж 300 ферментів, а також бере участь у багатьох життєво важливих фізіологічних процесах. Встановлено, що під час застудних захворювань вірусного походження із запаленням дихальних шляхів своєчасне вживання цього мінералу сприяє полегшенню симптомів і зменшує тривалість захворювання.

Вітамін С, якщо регулярно і достатньо його вживати, також знижує інтенсивність симптомів і прискорює процес одужання. Це пов'язано з тим, що вітамін С є в імунних клітинах у концентрованій формі і в періоди хвороби його запас швидко виснажується.
Чи потрібно перед початком вживання вітамінів здавати численні аналізи, які рекомендовані переважно лабораторіями, які їх проводять?
Перед первинним призначенням вітамінно-мінеральних комплексів пацієнтові лікар може наполягти на проходженні низки аналізів і обстежень. Однак це не три десятки дорогих тестів на кшталт "аналіз рівня вітаміну С" , а комплекс досліджень, який дасть можливість зрозуміти все про стан здоров'я пацієнта і про роботу його внутрішніх органів.

До стандартних досліджень для визначення дисбалансу мікроелементів і вітамінів в організмі людини належать:

 • загальний аналіз крові з формулою;
 • печінкові проби;
 • ниркові проби;
 • показники ліпідного обміну — загальний холестерин (ЗХС), тригліцериди (ТГ) і фракції ліпідів;
 • показники вуглеводного обміну — глюкоза крові, глікозильований гемоглобін;
 • показники згортання крові (протромбіновий індекс (ПТІ), фібриноген).

Також лікарі часто направляють пацієнтів на УЗД органів черевної порожнини, нирок, щитовидної залози і обстеження сечостатевої системи.

Крім цього, є додаткові методи дослідження, які лікар може призначати в певних індивідуальних випадках:

 • тест на харчову непереносимість — аналіз крові, який допомагає визначити, які продукти харчування й харчові добавки (консерванти, барвники, підсилювачі смаку) негативно впливають на організм в цілому;
 • мікроелементний аналіз складу організму за волоссям (МАВ діагностика)— цей аналіз показує наявність основних і токсичних мікроелементів в організмі, які безпосередньо беруть участь у функціях усіх клітин організму, а також в обміні речовин;
 • тест раціонального харчування (анкетування) — комп'ютерний професійний підбір індивідуального харчування. На основі відповідей пацієнта спеціальна програма прораховує, скільки певних продуктів їсть людина на тиждень, і розраховує їхній нутрієнтний склад.
Підбір вітамінно-мінерального комплексу для всіх членів сім'ї: чи існує універсальний препарат, який підійде всім, або ж кожному потрібен свій, залежно від статі й віку?
У кожної людини, залежно від статі, віку, рівня фізичної активності, психологічних навантажень і супутніх захворювань, існує своя норма добової потреби в тих чи інших речовинах, зокрема й мікронутрієнтах. Тому для малюків, підлітків, мам і тат, бабусь і дідусів вітамінно-мінеральний комплекс повинен підбиратися індивідуально залежно від особливостей і потреб їхнього організму.

У цьому питанні можна провести аналогію зі щоденним раціоном. Адже очевидно, що доросле меню абсолютно не підходить немовлятам, а меню для дітей різних вікових груп не годиться для дорослих, особливо якщо вони в похилому віці з низкою захворювань в анамнезі, за яких необхідно лікувальне харчування з урахуванням наявної гострої або хронічної патології.

Тож індивідуальний підбір комплексів для кожного з членів сім'ї — важливий момент у свідомому підході до турботи про здоров'я, і "золотої середини" тут бути не може.
Чи потрібно додатково вживати вітаміни малюкам на грудному вигодовуванні і самим мамам, які годують?
Мама, яка годує, віддає дитині разом із молоком усі свої "запаси" поживних речовин і нутрієнтів. Лікарі часто спостерігають у таких матусь швидке виснаження запасу вітамінів і мікроелементів, що проявляється випадінням волосся, ламкістю нігтів і порушення емалі зубів. І коли таке виснаження відбувається у мам, немовлята також відчувають дефіцит вітамінів і мінералів.

Тому поповнення запасів рекомендовано і мамі, і дитині. Якщо ж мама боїться давати малюкові вітаміни, вона повинна вживати їх у достатній кількості сама, оскільки від цього залежить не тільки її стан, але й здоров'я малюка. Сьогодні існують спеціальні вітамінні комплекси для жінок у період вагітності й лактації, наприклад, Orthomol Natal.

Зокрема, для молодих матусь дуже важливий кальцій. Дефіцит цього елементу може стати причиною випадіння волосся, погіршення стану зубів і нігтів. А достатнє надходження цього елемента в організм малюка обумовлює нормальний розвиток його опорно-рухового апарату. Цей мікроелемент обов'язково повинен надходити спільно з вітаміном D3: для мами, яка годує грудьми, він важливий, тому що без нього не засвоюється кальцій, а в немовлят погано формується кісткова система, імунітет і адаптивні реакції.

Крім того, мами, які годують, часто страждають від нестачі в організмі селену — головного антиоксиданту. Наявність цього елемента тримає в тонусі імунітет і рятує організм від різних запалень, вірусних інфекцій і порушення роботи антиоксидантної системи.
Як самостійно підібрати хороший вітамінний препарат?
Підбирати вітаміни й медикаменти за допомогою "сарафанного радіо" (за відгуками в Інтернеті або знайомих) не найкраща ідея, оскільки порадники можуть мати свої корисливі інтереси в продажу навіть неякісних засобів. Дуже важливо підбирати такі препарати з огляду на особливості свого організму, а також купувати (в аптеці або через інтернет) ті, справжність і ефективність яких підтверджується відповідними сертифікатами та іншими знаками якості.

Тож якщо ви вирішили самостійно підібрати вітамінний препарат, потрібно звернути увагу на такі моменти:

 • виробник препарату: важливо, щоб це була відома компанія, яка заслужила довіру у своєму сегменті ринку;
 • продавець (якщо купуєте не в аптеці): не варто купувати вітаміни з рук, через сервіс приватних оголошень, у мережевих маркетологів або в сумнівних інтернет-магазинах — так є ризик придбати підробку, яка в ліпшому разі просто не принесе ніякої користі;
 • наявність сертифікатів якості препаратів: запитуйте у продавця сертифікати безпеки препарату — їхня наявність означає, що продукт пройшов перевірку на безпеку, відповідає санітарним вимогам і отримав експертну оцінку.

Крім того, завжди перевіряйте упаковку перед купівлею: вона повинна бути не пошкодженою, мати голограми, індивідуальний номер, серійні номери тощо, які допоможуть визначити їхню якість і перевірити справжність.

Яскравий приклад якісних вітамінів — препарати від компанії Orthomol. Продукція цієї компанії виробляється винятково в Німеччині, має європейський сертифікат безпеки ISO 22000, що гарантує якість і безпеку всіх інгредієнтів.

Підробити цю продукцію практично неможливо: на упаковці є 17-значний код, який можна перевірити на офіційному сайті виробника, а всередині на кожному саше є 10-значний код, який збігається з кодом на упаковці. Така подвійна безпека гарантує те, що, коли купуєте ці вітамінно-мінеральні комплекси на сайті українського представництва або аптеках чи клініках, вам гарантується справжність і безпека.


Фото: OBOZREVATEL/ Getty
©2021 Всі права застережено

Made on
Tilda